Budowa basenu ogrodowego - podpowiadamy jak wykonać niezbędne prace

Budowa basenu ogrodowego - podpowiadamy jak wykonać niezbędne prace

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Budowa basenu to marzenie wielu osób, które decydują się na kupno domu. Duży ogród stwarza wiele możliwości, a usytuowanie w nim miejsca do pływania to świetny pomysł. Przed rozpoczęciem takiej budowy, należy jednak spełnić szereg formalności. Samowolne działanie, nawet na własnym terenie, może nieść za sobą szereg przykrych dolegliwości. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda budowa basenu krok po kroku.

Jak wybrać odpowiedni projekt basenu?

Pierwszą czynnością, o którą powinniśmy zadbać, jest wybranie należytego projektu. Jeżeli mamy takie umiejętności, możemy go sami narysować, znaleźć gotowy w Internecie, lub zakupić w biurze projektowym. Jeśli nie chcemy utonąć w kosztach oraz strzępić nerwów, to musimy zadbać o sprawny system nalewania oraz odprowadzania wody.

Zastanówmy się w tym momencie miejscu, jak dużo osób będzie z niego korzystało i do czego basen będzie wykorzystywany (pływanie, skoki, nurkowanie). To ułatwi nam zastanowienie się nad rozmiarami zbiornika i jego przeznaczeniem. Pamiętać trzeba, że baseny ponad 30 metrów kwadratowych trzeba zgłosić i otrzymać pozwolenie na budowę, ponieważ gdy tego nie zrobimy, prawdopodobne jest, że znajdziemy w skrzynce pismo z nakazem rozbiórki.

W jaki miejscu powinien być basen w naszym ogrodzie?

W tym miejscu powinno się zdać sobie sprawę z tego, że jeżeli basen ogrodowy będzie konstruowany podczas budowy domu oraz ogrodu, możemy ocalić sporo pieniędzy na pracach powiązanych z wykopami. W szczególności szukajmy miejsca nasłonecznionego, ażeby ustrzec się konieczności nagrzewania wody jak również lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa i krzewy. Umożliwi nam to ochronić wodę w basenie przed zanieczyszczającymi ją liśćmi i gałązkami.

Kolejną rzeczą, jaką winniśmy zrobić na naszym terenie, jest ocena poziomu wód gruntowych. Dzięki temu zdołamy ustrzec się zniszczenia naszej konstrukcji, kiedy parcie gruntu powiększy się w trakcie zimy.

Właściwym sposobem na zaoszczędzenie funduszy jest zainwestowanie we własną studnię, jaka zagwarantuje niekończący się dostęp do bieżącej wody i najlepiej, jakby zlokalizowana była jak najbliżej naszego akwenu.

Budowa ogrodowego basenu krok po kroku

Prace związane z budową basenu nie należą do lekkich. Niezbędne jest zadbanie o wiele kroków. Efekt, jaki uzyskamy, z pewnością będzie tego wart. Oto aspekty, o które musisz zadbać:

  • wykonanie wykopu;
  • wylanie dna;
  • wymurowanie niecki;
  • montaż urządzeń basenowych (dyszy, odpływów);
  • docieplenie styropianem;
  • wykończenie wnętrza basenu odpornym na wodę materiałem (na przykład płytki ceramiczne);
  • wykończenie obejścia basenu

Roboty ziemne wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu, jakim dysponują najczęściej dedykowane firmy. Odpowiednie wykonanie basenu ułatwia późniejszą jego konserwację i czyszczenie. Warto zatem postawić na fachowców z doświadczeniem.

 

Autor artykułu
Rafał Duda
Oceń artykuł
Tagi artykułu
basen w ogrodzie baseny basen ogrodowy budowa basenu
Komentarze artykułu
1
Augustyna Kozłowska

Basen w ogrodzie? Moje marzenie, jednakże zbyt odległe.

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii