Gry edukacyjne dla dzieci – dlaczego warto po nie sięgać?
Na rynku znajdziemy masę gier i zabaw dla dzieci, jednak nie wszystkie pozwalają rozwijać umysł w takim samym stopniu. Gry edukacyjne przybierają różne formy. Wybierając grę internetową, warto zwrócić uwagę, czego ona uczy — cierpliwości, logicznego myślenia, czy matematycznego sprytu. Taki sposób spędzania wolnego czasu zapewni dzieciom wiele frajdy, zaś rodzicom da satysfakcję. Postaw na gry edukacyjne, które rozwiną Twoje dziecko.
Jakie są zalety gier dydaktycznych dla dzieci?
Przede wszystkim, uatrakcyjniają naukę naszym pociechom. Powodują, że mozolne uczenie na pamięć może zmienić się w miły czas spędzany wraz z całą rodzinom. Kształtują twórcze myślenie, przyswajanie reguł oraz zasad jak również samodzielność w podejmowaniu decyzji.
Sporo młodych umysłów nie przywykło jeszcze do porażek, a właśnie przez stosowanie gier dydaktycznych w ich codziennej edukacji możemy to zmienić oraz przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa oraz łatwo osiąga swoje cele. Sposób ten jest też niezawodny w nauce wytrwałości oraz cierpliwości, oraz może pomóc w zrozumieniu swoich mocnych, oraz słabszych stron.
Kolejnym aspektem, dlaczego należałoby wprowadzić gry edukacyjne do życia dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest dużo produktów, które pomogą naszym dzieciom zapamiętać, chociażby nowe słówka w języku angielskim, co w przyszłości może zaprocentować. Wszystkie te plusy odnajdziemy w dobrze dobranej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w szybkim tempie, bo przecież gramy, czyli się bawimy.
Podstawa to dopasowanie gry do wieku i zainteresowań dziecka
Podstawa to wybrać gry dopasowane do wieku. Nie tylko zabezpieczy to nasze dzieci przed brutalnymi treściami bądź efektami nienadającymi się dla maluchów, ale również spowoduje, że nie porzucą jej w kąt po paru minutach. Nie możemy dać najmłodszym gry zbyt skomplikowanej, bo szybko się zniechęcą, a z drugiej strony zbyt łatwa nie przyczyni się do chcianego efektu, to znaczy rozwoju dziecka.
Kolejna sprawa, to co nasze dziecko potrafi wykonywać dobrze, a czego nie. Jeśli potrafi już nazwać większość przedstawionych mu zwierząt, to jak najbardziej odpowiednim pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeśli widzimy, że nasza latorośl poprawnie sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej dominującej cechy, to może spróbujmy zaciekawić go grami ogólnorozwojowymi, jak szachy bądź sudoku.
Pamiętajmy też nie tylko o tym, co nasze dziecko umie, ale także co go interesuje. Jeśli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, który uwielbia strażaków oraz wozy strażackie, to nie zmuszajmy go do zabawy samolotami, bo myślimy, że to najlepszy wybór, tylko zakupmy właśnie tytuł, który odnosi się do jego upodobań. Jeżeli pragniemy mieć po części z głowy trudny wybór, należałoby pójść do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie razem z nim i sprzedawcą wybierzemy stosowną grę.
Na jakim sprzęcie najlepiej zainstalować grę?
Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta. Na wszystkim. W Internecie jest tak dużo tytułów na każdy typ konsoli, komórki bądź tabletu, że tak naprawdę nie trzeba wydawać olbrzymich pieniędzy, ażeby uradować naszą pociechę oraz dodatkowo przyczynić się do jej sprawniejszego rozwoju.
Jak rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie?
Przebiegli złodzieje często wykorzystują w sieci naiwność dzieci. Największy problem, z jakim można się spotkać to lekkość udzielania wszelkich informacji przez dziecko. Uzyskane przez wyłudzacza dane, czy wysłane dziecku linki umożliwiają kradzież pieniędzy z konta, czy możliwość zalogowania się do prywatnych kont i skrzynek mailowych, na których znajdują się poufne informacje.
Dziecko także bardzo chętnie dzieli się z taką osobą informacjami o tym, kiedy rodzice są w pracy, lub kiedy wybiera się z rodziną na wyjazd, np. na wakacje. O skutkach takiego zachowania nie trzeba raczej mówić. Podstawa to uświadamianie dziecka, by nie wdawało się w żadne rozmowy oraz regularne kontrolowanie komputera.