Planujesz spływ kajakowy? Sprawdź jak się przygotować

Planujesz spływ kajakowy? Sprawdź jak się przygotować

Data dodania:
Kategoria: Sport i rekreacja
Ocena
0.00

Wyprawy kajakowe to wspaniała rozrywka, zarówno dla miłośników samotnych wypadów, jak i dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas z całą rodziną. Wyruszenie na taką wyprawę w kilka osób, zwłaszcza z dziećmi to dość spore wyzwanie logistyczne, zwłaszcza pod względem spakowania niezbędnych rzeczy i późniejszego zmieszczenia ich do kajaka. W poniższym artykule podpowiadamy jak wybrać tylko te absolutnie niezbędne oraz jakie miejsce będzie najlepsze na pierwszy spływ.

Wybór rzeki lub jeziora na spływ kajakowy. Jak podjąć decyzję?

Polska jest bogata w rzeki nadające się do spływów kajakowych. Są rzeki, które wymagają większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są też odpowiednie dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją różne typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dosyć płytkim strumykiem wiąże się z częstą potrzebą przenoszenia kajaku, tymczasem spływ głęboką rzeką tego nie wymaga.

Można także wyszukać trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego należy w szczególności oprzeć na swoich umiejętnościach i jeżeli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś lekkiego oraz krótkiego na początek. Oprócz tego wskazane jest zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, ażeby obniżyć koszty przewozu kajaków.

Firmy organizujące spływy — jakimi kryteriami kierować się przy wyborze?

  • w szczególności stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja wybranego spływu kajakowego – najczęściej firmy organizujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów w czasie spływu;
  • co powinniśmy przygotować na wyprawę (są oferty, gdzie firma organizująca zapewnia wszelkie niezbędne rzeczy, ale są także takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak na przykład prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program dla dzieci;
  • dostępność do toalet oraz pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – transportowany w samochodzie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Wyposażenie podręcznego plecaka na kajak. Co ze sobą zabrać?

Przygotowanie bagażu w szczególności zależy od długości trasy spływu kajakowego. Na jednodniową wyprawę dobrze spakować się w worek wodoszczelny na lekki sprzęt elektroniczny oraz ważne dokumenty. Niezwykle ważna jest kamizelka ratunkowa!

Wskazane jest zabrać ze sobą zapasowe ubranie, coś do jedzenia i picia oraz na pewno krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a oprócz tego nakrycie głowy. Zazwyczaj podczas spływu jesteś nieprzerwanie wystawiony na działanie słońca, łatwo poparzyć wówczas skórę lub dostać udaru słonecznego.

W naszej szerokości geograficznej należy zawsze być przygotowanym na nagłe zmiany pogody. Nawet najbardziej słoneczny, letni dzień, może nas zaskoczyć niespodziewanym deszczem. W takiej sytuacji niezbędna będzie odzież przeciwdeszczowa.

Skoro mowa o odzieży, nie można zapomnieć także o butach. Klapki zdecydowanie nie są polecane, gdyż łatwo można zgubić je na przykład w momencie wywrotki, a poza tym nie stabilizują odpowiednio dobrze stopy podczas chodzenia po nierównym terenie. Warto zatem zakupić specjalne buty do sportów wodnych.

Autor artykułu
Stanisław Marciniak
Oceń artykuł
Tagi artykułu
spływy kajakowe ubezpieczenie nnw krem z filtrem SPF
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii