Zasady dla kredytobiorców, którzy ubiegają się o kredyt hipoteczny

Zasady dla kredytobiorców, którzy ubiegają się o kredyt hipoteczny

Data dodania:
Kategoria: Biznes i finanse
Ocena
0.00

Czy przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego w banku musimy posiadać wkład własny? Jeżeli tak, to jaka to jest kwota? Czy tylko pieniądze są wkładem własnym, a może też inne aktywa mogą nim być? Na jak długo możemy wziąć kredyt? Co, jeśli będziemy chcieli spłacić kredyt wcześniej? Czy poniesiemy z tego tytułu jakieś koszty? Jeżeli tak, to jakie? Na te ważne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Ile wynosi minimalny wkład własny i od czego zależy jego wartość? 

Wkład własny jest pozyskanymi z własnej inicjatywy pieniędzmi przez potencjalnego dłużnika, które trzeba wnieść, pokrywając część wartości mieszkania lub domu. W dobie pandemii coraz więcej banków określiło minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości rynkowej nieruchomości. Cała suma, która stanowi wkład własny, jest wpłacana osobie sprzedającej nieruchomość. Może być to deweloper, właściciel wystawionego mieszkania lub domu.

Czy wkładem własnym mogą być tylko pieniądze? 

Kluczowe jest to, że wkładem własnym mogą być inne aktywa, niż nagromadzone na koncie elektronicznym pieniądze. Jeśli planowana jest budowa domu, to w instytucji finansowej naszym wkładem własnym, może stać się działka, na której ten dom zostanie zbudowany. Jednak musimy być właścicielami tej działki. Świetnym pomysłem na wkład własny jest także inna nieruchomość. Nie może ona być zadłużona, a środki z jej sprzedaży mogą być rozliczeniem na poczet wkładu własnego.

Na jak długo wziąć kredyt hipoteczny?

To pytanie jest skomplikowane, ponieważ banki zwracają uwagę na wiek dłużnika i okres, w którym zamierza przejść na świadczenia emerytalne. Zazwyczaj czas trwania kredytu hipotecznego oscyluje w okolicach trzydziestu lat. Im później zaciągnięto świadczenia, tym mniej czasu pozostało do jego spłacenia. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że instytucje finansowe mają różne limity maksymalnego wieku, do którego można brać kredyt. Dlatego powinno się sprawdzić przed zapytaniem o kredyt.

Czy wcześniejsze spłacenie kredytu jest opłacalne? 

Zakłada się, że najlepszym czasem do całkowitego uregulowania kredytu hipotecznego jest spłata po dwudziestu latach kredytowania. Jeżeli chcemy zrobić to wcześniej, to upewnijmy się w banku, czy są prowizje od tego działania i jaki to jest koszt? Banki zabezpieczają się klauzulą w umowie kredytowej, którą podpisujemy na początku, że w razie wcześniejszej spłaty przez kredytobiorcę, naliczana jest prowizja, która wynagradza im stracone odsetki!

Autor artykułu
Karina Głowacka
Oceń artykuł
Tagi artykułu
kredyt hipoteczny wkład własny
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii