Na czym powinno polegać żywienie niemowląt?

Na czym powinno polegać żywienie niemowląt?

Data dodania:
Kategoria: Rodzina i dzieci
Ocena
0.00

Żywienie niemowląt może z początku powodować trudności dla młodych rodziców. Brak wiedzy w tym temacie i sprzeczne informacje mogą dodatkowo być przeszkodą w prawidłowym dobraniu pokarmu dla maluszka. Jeśli za wcześnie podamy pokarm inny niż mleko, może to spowodować bóle brzucha, krztuszenie się, a nawet wymioty. Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecko wymaga tylko mleka matki, a po tym okresie warto wprowadzać posiłki wspomagające, które nie powodują skutków zdrowotnych.

Dlaczego dieta jest ważna już od pierwszych dni życia? 

Dziecko w momencie przyjścia na świat, przez pierwszych 6 miesięcy życia wymaga tylko mleka z piersi mamy, chyba że z różnorodnych powodów karmienie piersią jest niemożliwe, wtedy dostarczamy dziecku mieszanki z mleka modyfikowanego. Ten pokarm do upłynięcia pół roku w pełni zaspokaja potrzeby malucha na składniki odżywcze. Nie ma podstaw do dokarmiania tak małego dziecka pokarmem stałym przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Wielu rodzicieli ma obiekcje, czy nie dostarczyć dziecku wcześniej „czegoś konkretniejszego”, żyjąc w przekonaniu, że maluch samym mlekiem się nie najada. Jest to tymczasem myślenie błędne – zbyt wczesne podanie maluchom innego rodzaju jedzenia może spowodować bóle brzuszka bądź wywołać odruch wymiotny, krztuszenie się, dławienie. Z upływem czasu będzie rosło zapotrzebowanie dziecka na większe dawki białka, żelazo, witaminy A, D, E czy cynk, zawarte w stopniowo wprowadzanych produktach dla dziecka.

Wprowadzanie nowości w diecie malucha

Jest kilka kluczowych zasad, którymi się kierujemy, kiedy zaczynamy wdrażać pokarmy uzupełniające mleko. Szczególnie przy wprowadzeniu nowego produktu obserwujmy dziecko, jak odpowiada, jak smakuje nową rzecz, a także czy nie występuje po zjedzeniu reakcja alergiczna. Przy tym ważne jest dodatkowo, żeby nie wdrażać kilku produktów w tym samym czasie – w takim przypadku gdy rzeczywiście taka reakcja uczuleniowa wystąpi, nie będziemy mieć pojęcia, który produkt spowodował zmiany. Nie przesadzajmy z ilością jedzenia – próbujmy podać dziecku na początek po parę łyżeczek danej rzeczy. Na wstępie powinno się rozpocząć od produktów bogatych w zboża, produktów pełnoziarnistych, kasz, warzyw i owoców (najpoprawniej zacząć od warzyw – są trudniejsze do aprobaty przez dziecko, owoce mają słodki smak, jednakowo jak mleko, więc dzieci je prościej zaakceptują). Nie można zrażać się początkowymi niepowodzeniami w karmieniu – maluchy w wielu przypadkach wypluwają od razu nasze propozycje, niemniej jednak nie zawsze wynika to z tego, że im nie smakuje. Jest to po prostu połączone z poznawaniem następnych smaków oraz konsystencji, jakie były im obce. Skutkiem tego warto czasami podać produkt ponownie bądź po paru dniach spróbować jeszcze raz.

Lista produktów zabronionych na początku rozszerzania diety

Zrezygnujmy z niektórych rzeczy ze względu na dobro malucha, kierując się dzisiejszą wiedzą naukową, z której wynika, że produktami zakazanymi będą:

  • sól i cukier – nie powinno się oferować dzieciom żadnego z wymienionych, jak najdłużej jest to możliwe – solenie pokarmów tak małym dzieciom może być powodem choroby nerek, natomiast używanie cukru – próchnicę, otyłość jak również złe nawyki żywieniowe w przyszłości;
  • grzyby
  • miód – nie wolno serwować dzieciom do ukończenia 12 miesiąca życia, występuje ryzyko nabycia bakterii Clostridium botulinum;
  • mleko krowie – do ukończenia 12 miesiąca życia;
  • podroby – do ukończenia 3 roku życia.

Czy szczypta soli może faktycznie zaszkodzić?

Powitanie na świecie dziecka jest dla rodziców wielkim szczęściem, ale i niekiedy zagwozdką odnośnie wybrania odpowiedniego żywienia. Dorośli zastanawiają się, czy podanie dziecku soli w pokarmie jest bezpieczne. Utrudniają to opinie babć, mam oraz cioć, które twierdzą, że „przecież wychowały gromadkę dzieci na soli i jakoś żadne od niej nie umarło!” Jest w tym ziarno prawdy, ale należy brać pod uwagę fakt, że największą wiedzę w tym zakresie mają specjaliści, którzy przez wiele lat wykonali tysiące badań. Zdobyta i często przechowywana wiedza zwiększa zaufanie wobec ekspertów. Profesjonaliści wykazują, że pojawia się coraz więcej chorób, a należą do nich: choroby cywilizacyjne, nadwaga wśród dzieci, problemy z próchnicą, miażdżyca w przyszłości. Jest to wyraźny sygnał na to, że należy zachować rozwagę w dobieraniu posiłków dla niemowląt.

Autor artykułu
Elżbieta Krawczyk
Oceń artykuł
Tagi artykułu
żywienie niemowląt karmienie piersią dieta niemowląt
Komentarze artykułu
1
Jacek Bąk

Moim zdaniem o takie rzeczy warto zapytać specjalistę, ale artykuł fajny.

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Na czym powinno polegać żywienie niemowląt?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 1
Jaki będzie najlepszy prezent na chrzest?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 1
Artykuły z tej kategorii