Twój kot często mruczy? Dowiedz się dlaczego!

Twój kot często mruczy? Dowiedz się dlaczego!

Data dodania:
Kategoria: Flora i Fauna
Ocena
0.00

W dzisiejszym temacie opisujemy zjawisko kociego mruczenia. Jest ono fascynujące, ponieważ potrafi w sposób odprężający i relaksujący wpłynąć na człowieka. Ma wiele zalet, które są zbawienne i pomagają w utrzymaniu zdrowia psychicznego, a także fizycznego. Kocie mruczenie postrzegane jest przez ludzi, jako dobre samopoczucie i zadowolenie ich pupila. I tak jest naprawdę, nie mniej są jednak inne sytuacje, w których kot mruczy, ale niekoniecznie jest to oznaką jego dobrego samopoczucia. Zapoznaj się z nimi!

Co to jest mruczenie?

Ciekawi fakt, że to niesamowite zachowanie spotykane jest tylko u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy oraz inne kotowate nie potrafią tego robić, jak nasz domowy kociak. Mruczenie kota sięga wartości między 25 a 150 Hz. Koty mają zdolność mruczenia w przeróżnych sytuacjach np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu i wydechu, z otwartym czy też zamkniętym pyszczkiem.

Jak kot mruczy?

Zjawisko mruczenia jest z całą pewnością warte omówienia, jednakże jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego oraz utraty tchu? Wielu naukowców starało się odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy naukowcy uważają, że za dźwięk mruczenia odpowiedzialne są mięśnie krtani, drudzy uważają, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.

Czy mruczenie kota to jedynie oznaka szczęścia?

Mruczenie działa uspokajająco – nie tylko dla ludzi. Koty potrafią doskonale uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, aby dać im znać, że jest obok i je uspokoić. Chociaż w większości sytuacji mruczenie u kota oznacza rozradowanie oraz zadowolenie, to jednak mogą również to czynić w celu ograniczenia stresu, zdenerwowania bądź w odpowiedzi na ból. Kocie mruczenie może przybierać różne tonacje. W inny sposób będzie mruczeć kot chory, zestresowany lub głodny luba inaczej kot, który jest szczęśliwy.

Najczęstsze powody, dla których koty mruczą:

  • zadowolenie, komfort,
  • zdenerwowanie, stres,
  • uspakajanie,
  • kojenie bólu,
  • komunikacja między człowiekiem,
  • myślenie o jedzeniu,
  • więź pomiędzy kociętami a matką,
  • ulga,
  • powrót do zdrowia.

Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:

Mruczenie u kota wprawia całe jego ciało w wibracje. Drgania angażują mięśnie, które wspierają przez to rozwój kości. Ta interesująca teoria o mechanizmie, który sam się leczy u kotów, może potwierdzać, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu rozmaitych złamań kości. Mruczenie kota działa na podobnej zasadzie co trening wibracyjny stosowany przez lekarzy i fizjoterapeutów u sportowców. By wzmocnić strukturę kości oraz mięśnie, organizm człowieka poddawany jest wibracjom o częstotliwości 15 do 60 herców.

Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!

Jeśli chcesz polepszyć swoje życie, to zaopiekuj się kotem, który da Ci mnóstwo korzyści! Chcesz przykładów? Proszę bardzo! Koty poprzez mruczenie doprowadzają człowieka do wyciszenia i spokoju, to natomiast prowadzi do obniżenia się ciśnienia krwi i spokojniejszej pracy serca. Dzięki temu jesteś w stanie zasnąć, a Twój układ sercowo-naczyniowy funkcjonuje lepiej. Wyczuwają ból i kładą się w tym miejscu oraz wspomagają regenerację uszkodzonych kości.

Autor artykułu
Maryla Sokołowska
Oceń artykuł
Tagi artykułu
koty mruczenie kota
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Twój kot często mruczy? Dowiedz się dlaczego!
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii