Fotografowanie dronem – jak zrobić dobre zdjęcia w terenie?

Fotografowanie dronem – jak zrobić dobre zdjęcia w terenie?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Fotografowanie z wysokości to dziedzina, która zyskuje na popularności z roku na rok i staje się dostępna na coraz szerszą skalę. Chcąc utrwalać niecodzienne kadry, wcale nie trzeba posiadać samolotu, ani wspinać się na wysokie budynki. Wystarczy zakupić dron. O tym, jakie są zasady jego użytkowania i jak zrobić jakościowe zdjęcia przy użyciu drona, dowiesz się z poniższego artykułu.

Wysokość — poznaj inny wymiar zdjęć robionych dronem

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Ekspozycja — postaw na nią, jeśli zależy Ci na jakościowych zdjęciach

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Kompozycja — dowiedz się jak rozplanować elementy na zdjęciu

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Obejrzyj dokładnie teren przed zrobieniem zdjęć dronem

Zanim wybierzesz się z dronem na zewnątrz, dokładnie obejrzyj teren, na którym zamierzasz pracować. Pozwoli to uniknąć niechcianych niespodzianek oraz da Ci wiedzę o tym, czego należy się spodziewać. Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy mamy do czynienia z terenem całkowicie otwartym, gdzie nie ma absolutnie żadnych przeszkód. Niestety, takie warunki występują stosunkowo rzadko. Zwykle na naszej drodze stają liczne drzewa, krzaki, słupy, czy budynki.

Zwiedzenie terenu pozwoli na ustalenie, z jakiej perspektywy zdjęcia będą prezentowały się najlepiej oraz pomoże zaplanować przebieg sesji. Warto wcześniej prześledzić teren w internetowych mapach Google.

Autor artykułu
Judyta Bąk
Oceń artykuł
Tagi artykułu
drony fotografia filmowanie migawka przesłona zasada trójpodziału linia diagonalna
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii