Jak zrealizować własny film dokumentalny?

Jak zrealizować własny film dokumentalny?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Sztuka filmowa nie byłaby na tyle interesująca, gdyby nie filmy dokumentalne. Umożliwiają one dostrzeżenie odmiennych sytuacji oraz zachowań. Zrobienie tego gatunku filmu, to możliwość do nakreślenia swojej historii. 

Jeśli rozważasz realizację takiego filmu i chcesz poznać kluczowe sposoby, ten wpis jest idealny dla Ciebie.

Całokształt w filmie należy rozpisać

Z początku najlepiej całokształt wstępnie rozpisać, ale pamiętaj ażeby zostawić także trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz mocno trzymać się planu, jednakże wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z całą pewnością ułatwi pracę.

Scenariusz w filmie – czy jest znaczący? 

Scenariusz jest istotny wówczas, kiedy w filmie pojawia się osoba mówiąca, przedstawiająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką, jeżeli chodzi o długość filmu, ujęcia czy muzykę.

Jeżeli masz już scenariusz, to połowę pracy masz za sobą! Sprawa jest trochę bardziej złożona, jeśli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie kilka osób, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Te akcesoria mogą Ci się przydać w filmie

Do nagrania filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie charakteryzowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia jeżeli chodzi o czas – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która broń boże nie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest żeby opanować jej obsługę do perfekcji przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do rejestracji dźwięku – istotne jest aby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeśli takiego dostępu nie masz, to w Internecie wynajdziesz dużo darmowych opcji.

Dlaczego ujęcia w filmie są kluczowe? 

Ostatnia rada: nagrywaj więcej niż myślisz, że musisz. Jest to tak zwane „overshooting”, czyli w tłumaczeniu wprost „nagrywanie za wiele”. A w tym gatunku filmowym nadmiar materiału się przydaje!

Na sam koniec warto podkreślić, że liczy się przede wszystkim ilość wykonanych ujęć. „Overshooting”, czyli nagrywanie za dużo, to pojęcie obowiązujące w tym gatunku filmowym. Dozwolona ilość ujęć jest bez wątpliwości przydatna.

Autor artykułu
Gertruda Sadowska
Oceń artykuł
Tagi artykułu
film dokumentalny scenariusz montaż wideo overshooting
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Jak zrealizować własny film dokumentalny?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii