Idealna pierwsza gitara - klasyczna, akustyczna czy elektryczna?

Idealna pierwsza gitara - klasyczna, akustyczna czy elektryczna?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Choć gra na gitarze to piękne hobby, najpierw trzeba przejść przez szereg wyborów. Pierwszym z nich jest oczywiście dobór instrumentu, który będzie służył nam do nauki. Pierwsze melodie i piękne wspomnienia stworzysz razem z nim, dlatego też ta kwestia jest naprawdę istotna. Jednak jak wybrać, żeby później nie żałować?

Jaka musi być Twoja pierwsza gitara?

W sieci natrafimy na dużo poradników i artykułów, na której gitarze powinniśmy zacząć swoją przygodę z tym typem instrumentu, tymczasem według mnie najważniejsze jest jaka gitara nam się podoba i na jakiej chcemy grać.

Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy w przyszłości potrafić zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgadzam się, może wiele osób powie, że to nie najmądrzejszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i ciężej nam będzie grać na innych rodzajach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do dalszej nauki oraz radość z gry.

To, że umiemy grać na tak zwanym klasyku, nie znaczy od razu, że będziemy świetni w kawałkach SOAD albo AC/DC oraz odwrotnie. Można rzec, że są to nieco inne instrumenty o nie takich samych skalach brzmień, więc wprawę i tak musimy zdobywać na każdym z osobna.

Czy warto zacząć naukę od gitary klasycznej?

Jest to najpopularniejszy typ gitary preferowany przez osoby początkujące. Nie dość, że jest stosunkowo tania w zestawieniu z innymi, to jeszcze dość lekka, co pozwala nam na zabieranie jej na spotkania towarzyskie, jak na przykład ogniska, domówki czy inne imprezy.

Następnym plusem dla wielu osób może być jej ciepłe i miękkie brzmienie, doskonale nadające się do muzyki klasycznej lub flamenco. Co więcej, nylonowe struny, jakie zazwyczaj są w tego typu modelach minimalizują bolesność opuszków, co jest częstym kłopotem dla nowych właścicieli gitar. Plusem może być także szerszy gryf, zmniejszy nam to kłopot z dociskaniem sąsiadujących strun ze względu na duże przerwy między nimi.

Gitara akustyczna – czym się wyróżnia ten rodzaj?

Kluczową różnicą pomiędzy gitarą akustyczną a klasyczną są jej struny, które dają mocniejsze oraz bardziej wyraziste brzmienie, znakomicie nadające się do konkretnego wokalu. Z racji tego osoby chcące grać w zespołach, a nie tylko w domowym zaciszu, częściej wybierają ten model. Są nieco cięższe oraz mają większe rozmiary, a gryfy węższe, co powoduje, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

A dla kogo najlepsza będzie gitara elektryczna?

Instrument podstawowy w przeważającej ilości zespołów rockowych. W porównaniu do powyżej wyszczególnionych można śmiało stwierdzić, że wygląda odjazdowo. Wąski, wygięty gryf i do tego atrakcyjny szpiczasty korpus.

Niestety, nie pogramy na niej za dużo bez wzmacniacza, jaki dodatkowo musimy kupić i co powiększa nam koszty. Dodatkowo lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on decyduje o finalnym brzmieniu naszej gry. Zabawa oraz brzmienie przednie, ale należy pamiętać o właściwym wyposażeniu.

Jaki typ gitary będzie dobry dla dziecka?

Dzieci szybko zniechęcają się, jeżeli chodzi o hobby. Szczególnie jeśli coś im nie pasuje! W wyborze kieruj się upodobaniami i komfortem dziecka. Pozwól mu wyrazić swoją opinię. Poproś o pomoc specjalistę w doborze rozmiaru odpowiedniego dla swojej pociechy. Zbyt duży instrument zmęczy dziecko przy dłuższej grze, co może sprawić, że nie będzie chciało grać w ogóle. Warto zaopatrzyć się także w nylonowe struny, bezpieczne dla palców dziecka. 

Autor artykułu
Stanisława Marciniak
Oceń artykuł
Tagi artykułu
gitary nauka gry gitara klasyczna gitara akustyczna gitara elektryczna
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii